Serdecznie witamy na stronie internetowej Parafii p.w. św. Anny w Chałupach

FaceBook
Parafia pw. św. Anny w Chałupach
Parafia pw. św. Anny w Chałupach
MENU
Odwiedziło stronę: 00396144

Poświęcenie Bursztynowego Ołtarza – Bazylika św. Brygidy w Gdańsku (15-16.XII)

Niedziela, 10 Grudzień 2017
autor: ks. Adam PleskotZAPROSZENIE METROPOLITY GDAŃSKIEGO

NA UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA

BURSZTYNOWEGO OŁTARZA OJCZYZNY

 

     Zbliża się 47. rocznica Wydarzeń Grudniowych na Wybrzeżu oraz 36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Od lat wspominamy te bolesne wydarzenia zgromadzeni na adwentowej modlitwie.

     Zapraszam na tegoroczne uroczystości, które odbędą się wpierw w Gdańsku w Bazylice św. Brygidy w piątek i sobotę, 15 – 16 grudnia br. Ich centralnym punktem będzie odsłonięcie i poświęcenie Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny. Po latach prac i przygotowań pragniemy w ten sposób upamiętnić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

     W piątek, 15 grudnia, o godz. 19.00 odbędzie się wykład prof. Krzysztofa Polkowskiego, Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, który przybliży historię i dzieje bazyliki oraz przedstawi ideę budowy Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny; natomiast o godz. 19.30 odbędzie się Koncert Symfoniczny Muzyki Polskiej w wykonaniu Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

     W sobotę, 16 grudnia, o godz. 16.00 rozpocznie się uroczysta Msza Święta w Bazylice św. Brygidy pod przewodnictwem Ks. Abpa Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, który poświęci Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny. Odsłonięcia ołtarza dokona Pan Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

     W niedzielę natomiast, 17 grudnia, rocznicowe uroczystości odbędą się w Gdyni. O godz. 6.00 – modlitwa, apel poległych i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 (przy przystanku kolejki SKM Gdynia Stocznia), zaś o godz. 16.30 – Msza Święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni.

     Zapraszając na powyższe uroczytości, z serca błogosławię, życząc dobrego przeżycia Adwentu i przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia.

 

                                                                                                                   + Sławoj Leszek Głódź
                                                                                                                            Arcybiskup
                                                                                                                      Metropolita Gdański

Powered by APSI © copyright 2013-19 by Parafia św. Anny w Chałupach