Serdecznie witamy na stronie internetowej Parafii p.w. św. Anny w Chałupach

FaceBook
Parafia pw. św. Anny w Chałupach
Parafia pw. św. Anny w Chałupach
MENU
Odwiedziło stronę: 00148331

ZWYCZAJE I TRADYCJE WIELKANOCNE

Niedziela, 27 Marzec 2016

Palemki na szczęście

Świąteczne porządki

Topienie Judasza

Wielkie grzechotanie

Pogrzeb żuru

Wieszanie śledzia

Święconka

Specjalnie dla dziewcząt

Wielka Niedziela – dzień radości

Alleluja! Alleluja! Alleluja!

Niedziela, 27 Marzec 2016

„Jest taka Noc, gdy czuwając przy Twoim grobie, najbardziej jesteśmy Kościołem. Jest to Noc walki, jaką toczy w nas rozpacz z nadzieją”

Karol Wojtyła, Wigilia wielkanocna 1966

Najważniejszy czas

Niedziela, 20 Marzec 2016

Pierwotny Kościół nie znał roku liturgicznego. Narastał on i bogacił się z wolna. Jedynym świętem pierwszych chrześcijan była niedziela, zwana u chrześcijańskich Rzymian Dies Dominica a u Greków Kyriake , co w obu wypadkach oznacza "Dzień Pana". Przy tym słowo "Pan" odnosiło się do Jezusa Chrystusa, sprawcy nowego porządku zbawienia naszego.

Święty Józef - Oblubieniec Najświętszej Maryi

Niedziela, 13 Marzec 2016

Józef pochodził z rodu króla Dawida. Mimo wysokiego pochodzenia Józef nie posiadał żadnego majątku. Na życie zarabiał stolarstwem i pracą jako cieśla. Zdaniem św. Justyna, który żył bardzo blisko czasów Apostołów, Józef wykonywał sochy drewniane i jarzma na woły. Przygotowywał więc narzędzia gospodarcze i rolnicze.

Program Rekolekcji Wielkopostnych

Niedziela, 06 Marzec 2016

Program Rekolekcji Wielkopostnych 6 – 9 marca 2016 r.

Święty Kazimierz, królewicz

Niedziela, 28 Luty 2016

Kazimierz urodził się 3 października 1458 r. w Krakowie na Wawelu. Był drugim z kolei spośród sześciu synów Kazimierza Jagiellończyka. Jego matką była Elżbieta, córka cesarza Niemiec, Albrechta II.

Święty Polikarp, biskup i męczennik

Niedziela, 21 Luty 2016

Polikarp należy do Ojców Apostolskich. Ojcowie ci są bezpośrednim łącznikiem pomiędzy uczniami Chrystusa a chrześcijaństwem lat późniejszych. Do Ojców tych zwykło się zaliczać wśród innych: św. Klemensa I Rzymskiego, papieża (+ 97), św. Ignacego z Antiochii (+ 110-117), św. Papiasza (w. II) i św. Polikarpa (+ ok. 156). Od Ojców Apostolskich należy odróżnić Ojców Kościoła, czyli tych świętych, którzy żyli w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, a swoją wiedzą i pismami przyczynili się do wyjaśnienia wiary i jej obrony przeciwko błędom.

Przyjacielu, po coś przyszedł?...

Niedziela, 14 Luty 2016

To Chrystusowe pytanie skierowane do Judasza było ostatnimi słowami Zbawiciela, jakie wypowiedział przed swoim pojmaniem i uwięzieniem. Zanim rozpoczniemy Drogę Krzyżową, stańmy wobec tych słów: Przyjacielu, po coś przyszedł? Dlaczego podjąłeś trud podróży? Krzyż jest zgorszeniem, głupstwem, porażką. Na pewno chcesz iść za zgorszeniem, głupstwem i porażką?

Skąd pochodzi tradycja śledzika?

Niedziela, 07 Luty 2016

Otóż dawniej, w XVI wieku, karnawałowe ucztowanie kończyło się tzw. pogrzebem basa. Zegar wybijał północ i od tego momentu zabawa miała ustąpić miejsca umartwianiu i powadze. Jednak zanim ostatecznie pożegnano karnawał, na stole pojawiał się alkohol, a zagryzką były śledzie i kapusta kiszona - symbole zbliżającego się okresu wyrzeczeń.

Ofiarowanie Pańskie

Niedziela, 31 Styczeń 2016

Nazwa obchodzonego 2 lutego święta wywodzi się od dwóch terminów greckich: Hypapante oraz Heorte tou Katharismou, co oznacza święto spotkania i oczyszczenia.

Powered by APSI © copyright 2013-19 by Parafia św. Anny w Chałupach