Serdecznie witamy na stronie internetowej Parafii p.w. św. Anny w Chałupach

FaceBook
Parafia pw. św. Anny w Chałupach
Parafia pw. św. Anny w Chałupach
MENU
Odwiedziło stronę: 00629011

Chałupy


Chałupy są pierwszą miejscowością, którą mijamy przejeżdżając przez Półwysep Helski i w zakresie administracyjnym podlegają pod Władysławowo. Miejscowość nie jest wielka, bowiem jest tu tylko kilka ulic. Obok Kuźnicy, do dziś, zachowała najbardziej rybacki charakter. 

ChałupyPierwsze wzmianki o Chałupach pochodzą z 1635 r. Powstanie miejscowości związane jest z budową w 1635 roku fortu Władysławowo przez króla Władysława IV. Przy znajdującej się tu karczmie powstało osiedle rybackie, zwane dawniej, od nazwisk jego mieszkańców: Budziszewem lub Ceynową. W dokumencie z 1678 roku Budziszewo pojawiło się przy okazji przekazania przez Gdańsk starostwa puckiego królowi polskiemu. Mieszkało tam wówczas 4 rybaków. W drugiej połowie XVIII wieku było już tu 11 domów rybackich. Każdy rybak płacił podatek i musiał składać dziesięcinę z połowu ryb. Pod koniec XIX wieku w Ceynowie mieszkało 70 mieszkańców. W latach 1872-1887 była to najmniejsza wieś na półwyspie i liczyła 200 mieszkańców. Za czasów Królestwa Polskiego Chałupy stały się dobrami rycerskimi należącymi do Rzucewa. Mieszkańcy wsi byli wolni i nazywali swoją osadę wsią szlachecką. Chałupy należały kolejno do rodu Wejherów, Radziwiłłów, Sobieskich i Przebendowskich. Pod zaborem pruskim właścicielem wsi był von Below, później odsprzedał ją właścicielowi Rekowa za 500 talarów. Ponieważ wieś była biedna, a koszty utrzymania jej były wyższe od zysków,Windsurfing Chałupy sprzedawano ją za coraz niższe ceny. Ostatni właściciel berlińczyk, który nabył wieś za 1350 marek, porzucił ja i wyjechał. Dlatego do dziś każdy rybak w Chałupach uważa sie za właściciela gruntu, na którym stoi jego dom i obejście.

Obecna nazwa pojawiła się po raz pierwszy w 1920 roku. Wzięła się ona zapewne od starych, drewnianych chat rybackich, z których Chałupy kiedyś słynęły. Niestety bardzo szybko zaczęto je przebudowywać, a podczas II Wojny Światowej całe Chałupy uległy zniszczeniu.

Chałupy mają także niechlubną przeszłość. To tu 1836 roku odprawiono ostatni w Polsce sąd nad czrownicą. Historia ta została opisana nawet w polskiej literaturze. Wspomina o niej Stefan Żeromski w "Wietrze od morza" i Wanda Brzeska w powieści "Sprawa gminy Ceynowa".

Wdowę po rybaku Krystynę Ceynowę oskarżono o czary. Dowodami na to było to, że nigdy nie chodziła do kościoła, a na jej kominie siadały wrony. Mieszkańcy wsi przeprowadzili tzw. "próbę wody". Ponieważ wrzucona do wody kobieta nie utonęła, był to dowód na to, że była czrownicą. Mieszkańcy wsi pobili ją wiosłami i wtedy kobieta utopiła się. Na szczęście władze natychmiast zareagowały. Prowodyr zajścia, sopocki znachor, został skazany na dożywotnie więzienie, a dla oświecenia ludu we wsi wybudowano szkółkę parafialną.

ChałupyMiejscowość posiada głębokie tradycje rybackie i kaszubskie korzenie. Jest tu baza łodzi rybackich. Już od ponad dwudziestu pięciu lat w lipcu odbywa się tu festyn rybacki pod nazwą o "Kaszëbszczie bôtë pod żôglamë", (Kaszubskie łodzie pod żaglami). Są to regaty starych łodzi rybackich, tzw. pomeranek, łodzi wiosłowych, żaglowych i pychowych. Regaty są połączone z prezentacją rzemiosła rybackiego i zwyczajów kaszubskich.

Od czasu poprowadzenia linii kolejowej, łączącej Władysławowo z Helem, Chałupy zaczęły przekształcać się z małej wioski rybackiej w jeden z najbardziej znanych w Polsce kurortów wypoczynkowych, którym jest do dzisiaj.

W ostatnich latach Chałupy stały się centrum windsurfingowym. Są tu szkoły windsurfingowe i wspaniałe warunki uprawiania tego sportu. Windsurfing ChałupyZatoka Pucka w najgłębszym miejscu ma 5 metrów głębokości. W okolicach Chałup jest płytka woda na około 1,5 metra i ciągnie się ponad kilometr w głąb zatoki, co powoduje iż bardzo bezpiecznie można tu uczyć się surfowania. Dodatkowym atutem dla Windsurfing Chałupyamatorów deski surfingowej sa silne wiatry. Wiatry w rejonie Zatoki Puckiej osiągają najwyższe prędkości w Polsce, zwłaszcza wiosną i jesienią.

Innym popularnym sportem jest kitesurfing czyli połączenie deski i paralotni.

W 1997 roku w Chałupach wybudowano port. Jest on położony nad Zatoką Pucką, we wschodniej części miejscowości. Jego charakterystycznym punktem jest replika masztu żaglowca z XIX w.

Powered by APSI © copyright 2013-24 by Parafia św. Anny w Chałupach