Serdecznie witamy na stronie internetowej Parafii p.w. św. Anny w Chałupach

FaceBook
Parafia pw. św. Anny w Chałupach
Parafia pw. św. Anny w Chałupach
MENU
Odwiedziło stronę: 00506495

Madonny kaszubskie

Niedziela, 04 Wrzesień 2016

Madonny kaszubskie – określenie używane wobec dwóch figurek (trzecia - Madonny Morskiej zaginęła) przedstawiających Matkę Bożą, uchodzących za cudowne: Madonny Sianowskiej i Madonny Swarzewskiej.

Obie miejscowości, w których znajdują się te rzeźby, stanowią cel pielgrzymek, przy czym Sianowo jest miejscem pielgrzymek z Kaszub środkowych, a Swarzewo – z Kaszub północnych. Natomiast Część Kaszubów z obszarów południowych pielgrzymuje do Piaseczna, by się pokłonić ukoronowanej 8 września 1968 roku przez kard. Karola Wojtyłę Królowej Pomorza. Żadna z Madonn nie ma więc charakteru "ogólnokaszubskiego".

 

Figura Matki Bożej Swarzewskiej - Kult sanktuaryjny

7 września 2016 r. przypada 79. rocznica koronacji cudownej figury Matki Bożej, określanej mianem Królowej Polskiego Morza. Znajduje się ona w sanktuarium maryjnym w Swarzewie, położonym nad Zatoką Pucką.

Z początkiem kultu figurki Matki Bożej w tej nadmorskiej wiosce związane są trzy wersje legendy. W dwóch wspomina się o statku holenderskim, który wiózł figurkę do Gdańska. Według jednej wersji, w czasie burzy statek miał zaginąć wraz z całą załogą, a uratowana figurka trafiła do Swarzewa. Zgodnie z drugą, modląca się załoga miała zostać wysłuchana i wraz z figurką uratować się ze sztormu. Jest też przekaz wspominający o ukazaniu się nad studnią swarzewską przedziwnej jasności, a pośród niej figury Matki Bożej. W miejscu tym, na drodze wiodącej z kościoła do Zatoki Puckiej, stoi okrągła murowana kapliczka, otoczona wysokimi jesionami, zbudowana w latach 50. w miejscu poprzedniej. W jej wnętrzu znajduje się studzienka z wodą, o której mówi się, że ma cudowne właściwości.

W legendach wspomina się, że w czasie pojawienia się cudownej figury w Swarzewie nie było kościoła i dlatego przeniesiono ją na Hel, do tamtejszego kościoła. Kiedy jednak w czasie reformacji mieszkańcy Helu zmienili wyznanie, przechodząc na luteranizm, przedmioty dotychczasowego kultu wrzucili do morza, wśród nich również figurkę, która jeszcze tego samego dnia cudownie dopłynęła do Swarzewa. Tu zaś z wielką czcią umieszczono ją w drewnianym kościółku.

Figurę nawiedzali licznie pielgrzymi z całych Kaszub. Za przyczyną Matki Bożej dokonywały się cudowne uzdrowienia, a przybywający wierzyli w moc otrzymywanych łask. Świadczą o tym nie tylko dokumenty (m.in. protokoły wizytacyjne), ale wciąż powiększająca się liczba wotów dziękczynnych. Drewniany kościółek, stojący tu od XV w., wkrótce został zastąpiony nowym, zbudowanym techniką pruskiego muru, ale i ten okazał się niewystarczający na potrzeby rosnącego w sławę sanktuarium. W latach 1877-80 zbudowano większą świątynię, która stoi tu do chwili obecnej.

W ołtarzu głównym świątyni umieszczono figurę Matki Bożej, dodając Jej srebrne berło i koronę, a także aureolę ze srebrnej blachy. Ponadto w kościele znajduje się cenny zabytek malarstwa z XVII w., związany z kultem Matki Bożej. Jest nim duży, malowany na desce obraz, przedstawiający Zatokę Pucką i kościoły w Helu, Pucku i Swarzewie. Pod malowidłem zaś znajduje się opis legendarnych wydarzeń związanych z figurą. Na uwagę zasługuje również cenny ołtarz boczny, wykonany z marmuru i alabastru, datowany na XVII w. Został on przeniesiony z poprzedniego kościoła. W ołtarzu umieszczone jest malowidło św. Anny Samotrzeć, a nad nią ukazana jest - co stanowi wielką rzadkość - Matka Boża w kapeluszu.

Kult Matki Bożej Swarzewskiej, bardzo żywy i szeroko rozpowszechniony wśród okolicznej ludności, przyczynił się do nadania parafii przez Stolicę Apostolską aż dwóch odpustów. W 1855 r. papież Pius IX ustanowił odpust parafialny (potocznie zwany dużym) w dniu 8 września, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Następnie w 1882 r. jego następca na Stolicy Piotrowej, Leon XIII, ustanowił drugi odpust dla parafii w Swarzewie w dniu 16 lipca, w święto Matki Bożej Szkaplerznej (zwany potocznie małym, a także rybackim albo węgorzowym). Obydwa odpusty mają zakres znacznie szerszy aniżeli święta parafialne. Ściągają na nie do Swarzewa pielgrzymki z całej okolicy.

W okresie międzywojennym do tronu Swarzewskiej Pani przybywały liczne pielgrzymki, zwłaszcza w czasie słynnych na całą okolicę odpustów. Największym kultem otaczali Ją zawsze rybacy i wszyscy ludzie morza. Również na statkach Żeglugi Polskiej SA, zgodnie z życzeniem załóg, znajdowały się plakietki z wizerunkiem Królowej Polskiego Morza, które umieszczano najczęściej na honorowym miejscu - w messie kapitańskiej. Jej wizerunek znajdował się także na statkach pasażerskich "Pułaski", " Kościuszko" czy "Polonia".

Koronacja cudownej figury szczerozłotymi koronami, połączona z nadaniem Matce Bożej Swarzewskiej tytułu Królowej Polskiego Morza, odbyła się 79 lat temu - 8 września 1937 r. Aktu koronacji dokonali: bp Stanisław W. Okoniewski - ordynariusz diecezji i biskup pomocniczy Konstanty Dominik, w obecności ok. 50 tys. wiernych oraz przedstawicieli władz i instytucji państwowych. Z racji uroczystości dokonano również poświęcenia dzwonu koronacyjnego, ufundowanego przez rodzinę Torlińskich z Wielkiej Wsi, który po raz pierwszy rozbrzmiewał podczas uroczystości koronacyjnych (nie zachował się jednak do dziś).

Po II wojnie światowej kult Matki Bożej Swarzewskiej, zwanej też Gwiazdą Morza, Opiekunką Rybaków, Patronką Żeglarzy, nieustannie się rozwija. Na tradycyjne odpusty przybywają liczne pielgrzymki. Mają one swoje tradycyjne trasy, miejsca powitań, pożegnań, postojów. Część pielgrzymów przybywa nawet wodami Zatoki Puckiej.

Pani ze Swarzewa, uhonorowana specjalnym tronem, patronowała 11 czerwca 1987 r. spotkaniu Papieża Jana Pawła II z ludźmi morza w Gdyni.

Ojciec Święty wraz ze swoją modlitwą złożył Jej dar w postaci srebrnego różańca.

Powered by APSI © copyright 2013-19 by Parafia św. Anny w Chałupach