Serdecznie witamy na stronie internetowej Parafii p.w. św. Anny w Chałupach

FaceBook
Parafia pw. św. Anny w Chałupach
Parafia pw. św. Anny w Chałupach
MENU
Odwiedziło stronę: 00530100

Czy słyszeliście o tzw. efekcie motyla wywoływanym przez adorację eucharystyczną?

Niedziela, 05 Marzec 2017

Można go zauważyć w domach, w rodzinach, na osiedlu...

Kiedy ktoś oddaje się adoracji Jezusa w Eucharystii, dokonuje się w nim przemiana. Przemiana dokonuje się również w otoczeniu tej osoby. Podobnie, kiedy w jakiejś okolicy otwiera się kaplicę wiecznej adoracji, cała okolica ulega pomału pozytywnej przemianie. Isabel Puig określa to mianem „efektu motyla”. Isabel Puig jest matką wielodzietnej rodziny. Udziela się przy planowaniu dyżurów przy jednej z kaplic wiecznej adoracji w hiszpańskim mieście Badalona, położonym w Katalonii, niedaleko Barcelony.

“Dobroczynne oddziaływanie Pana Boga związane z przygotowaniami do otwarcia barcelońskiej kaplicy daje się odczuć w całej dzielnicy, w duszy każdego z jej mieszkańców, w całej tworzonej przez nich wspólnocie” – powiedziała Isabel nie kryjąc radości w głosie, przypominając jednocześnie, że w jej rodzinnej Badalonie zaobserwowano, że dzięki obecności kaplicy wiecznej adoracji “wszyscy mieszkańcy odzyskali spokój w swym codziennym życiu, a osoby uczestniczące w modlitwach adoracyjnych odczuwają w sobie większy optymizm i pogodę ducha, dzięki którym łatwiej przychodzi im zmagać się z troskami i wyzwaniami dnia codziennego oraz leczyć doznane rany za sprawą bliskiego kontaktu z Jezusem”.

Isabel Puig zwróciła również uwagę na pozytywny wpływ, jaki wywiera praktycznie na całe otoczenie przykład osób poświęcających się adoracji: “Jeżeli osoby oddające się adoracji doświadczają w swoim życiu korzystnej przemiany, inni mieszkańcy dość szybko to zauważają. Zmiany takie dostrzegają w pierwszej kolejności domownicy i członkowie rodzin, a następnie także pozostali członkowie społeczności. Bo przecież, jeżeli ktoś był kiedyś, dajmy na to, życiowo zagubiony i zdezorientowany, a dzięki uczestnictwu w adoracji doznał olśnienia i zrozumiał wreszcie, co jest dla niego najważniejsze, co się dla niego najbardziej liczy, to od razu wpływ takiej odmienionej postawy jest odczuwalny dla jego przyjaciół i znajomych, a co ważniejsze osoba, która doświadczyła takiej wewnętrznej przemiany jest w stanie lepiej i skuteczniej pomagać innym osobom ze swego otoczenia. Czyż może być coś wspanialszego? Przecież to efekt motyla w swej najczystszej i najlepszej postaci”.

Pozytywna przemiana, jaka zachodzi w ludziach dzięki obecności na zamieszkiwanym przez nich terenie kaplicy wiecznej adoracji dokonuje się z reguły w sposób stopniowy, ale ma charakter trwały i nieustanny, ponieważ obecność Boga czyni cuda. Isabel dodaje: „Znalezienie oparcia w Bogu jest ważne i zbawienne w szczególności dla osób cierpiących z powodu takiego czy innego uzależnienia, dla osób przeżywających poważne problemy rodzinne, w tym również dla par małżeńskich trawionych kryzysem pożycia, a także dla innych osób zmagających się z rozmaitymi chorobami duszy. Dla wszystkich tych osób możliwość zawierzenia Jezusowi jest czymś, co je wewnętrznie umacnia, pozwala na podjęcie wysiłków pozwalających na wstąpienie na drogę osobistego rozwoju duchowego, umocnienie poczucia własnej wartości, a wreszcie zyskania akceptacji i uznania w oczach innych”.

Jak dodaje Isabel, do kaplicy wiecznej adoracji w jej rodzinnej Badalonie przybywa również wiele osób niepraktykujących. Znajdują tam spokój, ciszę i gościnną atmosferę, które sprawiają, że mają ochotę przyjechać tam ponownie, dzięki czemu z czasem zaczynają się oddawać żarliwej modlitwie.

Niektóre z osób oddających się adoracji przyznają się, że nie chodzą regularnie na Mszę Świętą, ale mimo tego pozostają w stałej relacji z Bogiem.

Innym, niesamowicie wymownym przykładem działania “efektu motyla” wywołanego obecnością kaplicy wiecznej adoracji może być meksykańskie miasto Ciudad Juárez, w którym uczestnictwo w adoracji przyniosło bardzo konkretne efekty w postaci znacznego i niespotykanego wcześniej spadku wskaźnika liczby zabójstw, który z 3.766 zabójstw odnotowanych w roku 2010 obniżył się do 265 w roku 2015, jak podaje ksiądz Patricio Hileman zaangażowany w ideę budowy kaplic wiecznej adoracji na terenie Ameryki Łacińskiej. A niezależnie od tego, jak zapewnia również ksiądz Hileman, kiedy jakaś wspólnota parafialna oddaje się każdego dnia i każdej nocy adoracji Najświętszego Sakramentu, wewnętrznej przemiany doznaje tak naprawdę całe miasto”.

 

[Tekst jest tłumaczeniem i adaptacją artykułu, który ukazał się we włoskiej edycji portalu Aleteia]

Powered by APSI © copyright 2013-19 by Parafia św. Anny w Chałupach