Serdecznie witamy na stronie internetowej Parafii p.w. św. Anny w Chałupach

FaceBook
Parafia pw. św. Anny w Chałupach
Parafia pw. św. Anny w Chałupach
MENU
Odwiedziło stronę: 00530180

Program Rekolekcji Wielkopostnych

Niedziela, 06 Marzec 2016

Program Rekolekcji Wielkopostnych 6 – 9 marca 2016 r.

Święty Kazimierz, królewicz

Niedziela, 28 Luty 2016

Kazimierz urodził się 3 października 1458 r. w Krakowie na Wawelu. Był drugim z kolei spośród sześciu synów Kazimierza Jagiellończyka. Jego matką była Elżbieta, córka cesarza Niemiec, Albrechta II.

Święty Polikarp, biskup i męczennik

Niedziela, 21 Luty 2016

Polikarp należy do Ojców Apostolskich. Ojcowie ci są bezpośrednim łącznikiem pomiędzy uczniami Chrystusa a chrześcijaństwem lat późniejszych. Do Ojców tych zwykło się zaliczać wśród innych: św. Klemensa I Rzymskiego, papieża (+ 97), św. Ignacego z Antiochii (+ 110-117), św. Papiasza (w. II) i św. Polikarpa (+ ok. 156). Od Ojców Apostolskich należy odróżnić Ojców Kościoła, czyli tych świętych, którzy żyli w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, a swoją wiedzą i pismami przyczynili się do wyjaśnienia wiary i jej obrony przeciwko błędom.

Przyjacielu, po coś przyszedł?...

Niedziela, 14 Luty 2016

To Chrystusowe pytanie skierowane do Judasza było ostatnimi słowami Zbawiciela, jakie wypowiedział przed swoim pojmaniem i uwięzieniem. Zanim rozpoczniemy Drogę Krzyżową, stańmy wobec tych słów: Przyjacielu, po coś przyszedł? Dlaczego podjąłeś trud podróży? Krzyż jest zgorszeniem, głupstwem, porażką. Na pewno chcesz iść za zgorszeniem, głupstwem i porażką?

Skąd pochodzi tradycja śledzika?

Niedziela, 07 Luty 2016

Otóż dawniej, w XVI wieku, karnawałowe ucztowanie kończyło się tzw. pogrzebem basa. Zegar wybijał północ i od tego momentu zabawa miała ustąpić miejsca umartwianiu i powadze. Jednak zanim ostatecznie pożegnano karnawał, na stole pojawiał się alkohol, a zagryzką były śledzie i kapusta kiszona - symbole zbliżającego się okresu wyrzeczeń.

Ofiarowanie Pańskie

Niedziela, 31 Styczeń 2016

Nazwa obchodzonego 2 lutego święta wywodzi się od dwóch terminów greckich: Hypapante oraz Heorte tou Katharismou, co oznacza święto spotkania i oczyszczenia.

Nawrócenie św. Pawła, Apostoła

Niedziela, 24 Styczeń 2016

Szaweł urodził się w Tarsie w Cylicji (obecnie Turcja) około 5-10 roku po Chrystusie. Pochodził z żydowskiej rodziny silnie przywiązanej do tradycji. Byli niewolnikami, którzy zostali wyzwoleni. Szaweł odziedziczył po nich obywatelstwo rzymskie. Uczył się rzemiosła - tkania płótna namiotowego. Później przybył do Jerozolimy, aby studiować Torę. Był uczniem Gamaliela (Dz 22, 3). Gorliwość w strzeżeniu tradycji religijnej sprawiła, że mając około 25 lat stał się zdecydowanym przeciwnikiem i prześladowcą Kościoła.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Niedziela, 17 Styczeń 2016

"Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana" (por. 1 P 2,9)

Podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2016 rozważany będzie biblijny tekst zaczerpnięty z 1. Listu ap. Piotra 2,9.

Kolędy w roku 2016

Niedziela, 03 Styczeń 2016

Plan wizyty duszpasterskiej, tzw. kolędy w roku 2016

Jakie znaczenie miała wizyta Trzech Króli?

Niedziela, 03 Styczeń 2016

Trzeba odwołać się do tekstów ST, aby dostrzec w hołdzie Magów wypełnienie się motywu wędrówki pogan, poszukujących zbawienia w Izraelu.

Wizyta Trzech Króli oznacza wejście pogan we wspólnotę Nowego Ludu Bożego. Ich wędrówka z kolei wskazuje na drogę poszukiwania Mesjasza. Wreszcie radość (widoczna w Mt 2,10) stanowi kontrast wobec zaciekłości i lęków Heroda.

Powered by APSI © copyright 2013-19 by Parafia św. Anny w Chałupach