Serdecznie witamy na stronie internetowej Parafii p.w. św. Anny w Chałupach

FaceBook
Parafia pw. św. Anny w Chałupach
Parafia pw. św. Anny w Chałupach
MENU
Odwiedziło stronę: 00545024

Matka Boża Częstochowska

Niedziela, 20 Sierpień 2017
autor: ks. Adam Pleskot

300. ROCZNICA  KORONACJI WIZERUNKU  MATKI  BOSKIEJ  JASNOGÓRSKIEJ

Odpust Rybacki w Swarzewie

Piątek, 07 Lipiec 2017
autor: ks. Adam Pleskot

     Kustosz Sanktuarium w Swarzewie, ks. prałat Stanisław Majkowski, zaprasza na jubileuszowy Odpust w Swarzewie

36. Kaszubska Pielgrzymka na Jasną Górę

Niedziela, 02 Lipiec 2017
autor: ks. Adam Pleskot

Zaproszenie do udziału w 36. Pieszej Pielgrzymce Kaszubskiej z Helu na Jasną Górę: 25 lipca – 12 sierpnia 2017 r.

Nabór do Gdańskiego Seminarium Duchownego

Sobota, 10 Czerwiec 2017
autor: ks. Adam Pleskot

     Rektor Gdańskiego Seminarium Duchownego zwraca się do wszystkich, którzy odczuwają w sobie powołanie do kapłaństwa, by nie zwlekali z decyzją i zgłosili się do naszej archidiecezjalnej uczelni. Wraz z nowym rokiem akademickim kandydaci będą mogli rozpocząć studia filozoficzno-teologiczne i wejść na drogę seminaryjnej formacji ku kapłaństwu.

      Szczegółowe informacje na temat procedury rekrutacji do Gdańskiego Seminarium Duchownego i warunków przyjęcia są podane na stronie internetowej Seminarium, na stronie internetowej naszej parafii oraz w gablocie ogłoszeń w naszym kościele. 

Pielgrzymka do Medjugorje

Niedziela, 14 Maj 2017
autor: ks. Adam Pleskot

W pierwszej połowie października (5 – 14.10.2017 r.) planowana jest pielgrzymka autokarowa do Medjugorie z koncesjonowanym biurem pielgrzymkowo-turystycznym Marko-Tour z Rumii.

 

Program pielgrzymki

zobacz

Aktualności dotyczące programu Rodzina Rodzinie

Niedziela, 14 Maj 2017
autor: ks. Adam Pleskot

 

Sopot, 05.05.2017

                                                                                                                             

Czcigodni Księża Proboszczowie
Czcigodni Księża Rektorzy
Archidiecezji Gdańskiej

dot. programu „Rodzina Rodzinie”

 

W związku z realizacją programu „Rodzina Rodzinie” przez parafie i wspólnoty Archidiecezji Gdańskiej informujemy, iż tylko w kwietniu 2017 złożono deklaracje na podstawie, których obejmiemy pomocą kolejne 320 rodzin z Syrii. Spośród parafii, które dokonały już wpłaty rozpoczęto przydzielanie rodzin.

·         46 wskazanych rodzin już zostało objętych pomocą,

·         kolejne 150 jest w trakcie przydzielania do konkretnych parafii,

·         następne zostaną przydzielane po dokonaniu pierwszej wpłaty.

 

Jednocześnie informujemy, iż w związku z porozumieniem, które nawiązały ze sobą organizacje wspierające ludność w Syrii, w tym w Aleppo; m.in. Caritas Polska w celu uniknięcia dodatkowych napięć w Syrii wśród rodzin objętych pomocą; wynikających z różnych kwot wsparcia, ustalono, iż wszystkie organizacje będą wspierać rodziny w tym samym wymiarze, tj. w przeliczeniu na złotówki – 510 zł.

Wszystkie zadeklarowane kwoty powyżej 510 zł na rodzinę, zostaną dołączone do wsparcia kolejnych rodzin w budżecie łączonym, każdy zadeklarowany otrzyma mailowo szczegółową informację.

 

       Serdecznie dziękuję za złożone do tej pory deklaracje i dokonane wpłaty. 

ks. Janusz Steć
Dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej

 

 

 

     W ramach akcji „Rodzina Rodzinie” trwa w naszym kościele zbiórka do skarbony pod chórem na zapewnienie 6-miesięcznego wsparcia jednej rodzinie z Syrii. Co miesiąc (od maja do października 2017 r.) zobowiązaliśmy się zebrać na ten cel 500 zł.
     Wobec powyższych ustaleń organizacji wspierających ludność Syrii podniesiemy o 10 zł nasze zobowiązanie (do kwoty 510 zł).

 

                                                                                                 ks. Adam Pleskot
                                                                                                      proboszcz

ZAPROSZENIE METROPOLITY GDAŃSKIEGO NA ŚWIĘCENIA KAPŁAŃSKIE

Niedziela, 14 Maj 2017
autor: ks. Adam Pleskot

 

   

ZAPROSZENIE METROPOLITY GDAŃSKIEGO
NA ŚWIĘCENIA KAPŁAŃSKIE

 20 maja 2017

 

     Umiłowani Bracia i Siostry, Drodzy Bracia Kapłani.

                                              

 

     W dzisiejszą niedzielę przeżywamy w naszej archidiecezji Dzień Modlitw o Powołania do Gdańskiego Seminarium Duchownego. Z tej okazji dziękuję społeczności seminaryjnej – klerykom i moderatorom – za wszelkie inicjatywy, które służą budzeniu powołań oraz pomagają młodym w rozeznaniu decyzji pójścia za Chrystusem.

    Jednocześnie pragnę serdeczne zaprosić na uroczystość święceń kapłańskich, których udzielę sześciu diakonom naszego Seminarium w sobotę, 20 maja br. o godz. 9.00 w Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku - Oliwie. Będzie to ważne i radosne wydarzenie dla całej naszej archidiecezjalnej Wspólnoty, która otrzyma dar nowych kapłanów.

     Dziękuję i gratuluję Parafiom, z których wywodzą się przyszli kapłani. Tam, gdzie wiara jest żywa, Bóg wzbudza powołania, a te znajdują dobrą atmosferę do wzrostu i rozwoju.

Dziękuję Rodzinom przyszłych prezbiterów. Niech wasze wsparcie, zwłaszcza modlitewne, stale towarzyszy waszym synom na ich kapłańskiej drodze życia.    

       Do wspierania modlitwą przyszłych kapłanów, szczególnie w ostatnich dniach przygotowań do święceń, zachęcam wszystkich wiernych naszej archidiecezji, zwłaszcza chorych i cierpiących.

Szczególne słowa kieruję do ludzi młodych, a zwłaszcza do maturzystów, którzy rozważają drogę pójścia za Jezusem, aby głosić Ewangelię współczesnemu światu. Zapraszam Was - młodzi Przyjaciele - do pozytywnej odpowiedzi na wezwanie Pana i wybrania drogi powołania.

     Wszystkim zatroskanym o powołania kapłańskie i zakonne, wszystkim dobrodziejom Gdańskiego Seminarium Duchownego z serca błogosławię.

 

 

/-/ + Sławoj Leszek Głódź

Arcybiskup
Metropolita Gdański

 

 

Zaproszenie na patronalne święto ku czci św. Wojciecha

Niedziela, 30 Kwiecień 2017
autor: ks. Adam Pleskot

ZAPROSZENIE METROPOLITY GDAŃSKIEGO

NA PATRONALNE ŚWIĘTO  

KU CZCI ŚWIĘTEGO WOJCIECHA -

PATRONA ARCHIDIECEZJI GDAŃSKIEJ

7 maja br., godz. 12.00

 

     Umiłowani w Panu!

     Zbliżają się uroczystości patronalne ku czci świętego Wojciecha, które w tym roku wpisują się w jubileusz 25-lecia ustanowienia Archidiecezji i Metropolii Gdańskiej.

     Zapraszam serdecznie wszystkich wiernych, grupy i wspólnoty duszpasterskie, katechetów i siostry zakonne w niedzielę, 7 maja br. o godz. 12.00 na Wzgórze Wojciechowe w Gdańsku - Świętym Wojciechu. Braci kapłanów zapraszam do koncelebrowania Mszy świętej. Tegorocznym uroczystościom będzie przewodniczył Arcybiskup Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, a homilię wygłosi Biskup Wiesław Śmigiel, Biskup Pomocniczy Diecezji Pelplińskiej.

     Tradycyjnie w tym dniu organizowane są piesze pielgrzymki na Wzgórze Świętego Wojciecha:

·        Archidiecezjalna Pielgrzymka Gdańszczan z relikwiami świętego Wojciecha pod przewodnictwem Kościelnej Służby Mężczyzn „Semper Fidelis” (wyjście o godz. 9.00 z bazyliki Mariackiej);

·        Pielgrzymka Młodych (wyjście o godz. 9.00 sprzed kościoła OO. Franciszkanów pw. Świętej Trójcy w Gdańsku);

·        Pielgrzymka z Łęgowa z feretronem Matki Bożej (wyjście o godz. 8.30 sprzed kościoła pw. św. Mikołaja w Łęgowie);  

·        Pielgrzymka dekanalna z Pruszcza Gdańskiego (wyjście o godz. 10.00 sprzed kościoła pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim).

Zachęcam do włączenia się w piesze pielgrzymki oraz wspólnego przeżywania jubileuszowej Eucharystii. Po liturgii zapraszam na rodzinny piknik, który odbędzie się na placu przy kościele.

 

                                                                                                           /-/ + Sławoj Leszek Głódź

                                                                                                                       Arcybiskup

                                                                                                                Metropolita Gdański

 

List Pasterski Episkopatu Polski na Niedzielę Miłosierdzia

Niedziela, 23 Kwiecień 2017
autor: ks. Adam PleskotBYĆ DOBRYM JAK CHLEB 


     Umiłowani w Panu Siostry i Bracia!

 

     Obecny rok poświęcony jest osobie św. Brata Alberta, szczególnego patrona i świadka miłosierdzia. Jego życie, a zwłaszcza życiowa dewiza: „być dobrym jak chleb”, stanowi dla nas inspirujący przykład urzeczywistniania w praktyce miłosierdzia. W myśl tegorocznego hasła programu duszpasterskiego „Idźcie i głoście”, chcemy jeszcze bardziej zaangażować się w apostolat miłosierdzia. Ojciec Święty Franciszek w Liście Misericordia et misera ogłoszonym na zakończenie Roku Świętego, zwraca naszą uwagę na to, że wszyscy doświadczyliśmy Bożego miłosierdzia i podkreśla, że teraz: „Nadszedł czas, aby zrobić miejsce wyobraźni miłosierdzia”. Każdy jest umiłowany przez Boga, więc każdy ma mieć miłosierdzie w sercu, pamięci i działaniu.

 

     W dzisiejszym pierwszym czytaniu słyszymy: „uczniowie trwali w nauce apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach, a dobra materialne rozdzielali każdemu według potrzeby” (Dz 2,42-45). Tak realizowana pomoc charytatywna „każdemu według potrzeby” przyczynia się do budowania sprawiedliwości społecznej. Chrześcijanie od początku mają świadomość, że działalność charytatywna nie jest celem samym w sobie, ale że ma się ona przyczyniać do realizacji najważniejszego celu, którym jest zbawienie wszystkich ludzi.

 

    Chrystusowe wezwanie do miłosierdzia jest nadal aktualne. Radością napełnia fakt, że działalność charytatywną Kościoła w Polsce podejmuje ponad 800 instytucji, które realizują 5000 różnego rodzaju dzieł. Dzięki temu pomoc dociera do ponad 3 milionów potrzebujących. W szczególny sposób uczestniczy w nich Caritas Polska w łączności z Caritas Diecezjalnymi. Rodzinę Caritas od 26 lat tworzy 5000 Parafialnych Zespołów Caritas, 2700 Szkolnych i Akademickich Kół Caritas, w których posługuje blisko 100 tysięcy wolontariuszy. Nie można pominąć również nieocenionej roli wszystkich tych, którzy spontanicznie angażują się w pomoc potrzebującym.

 

     Mimo błyskawicznego rozwoju technologicznego, kulturowego, społecznego i cywilizacyjnego bieda w różnej postaci dotyka wiele milionów ludzi. Jedną z nich jest głód, którego doświadcza 800 milionów ludzi na całym świecie. Wciąż spotykamy się z obojętnością na los drugiego człowieka, przede wszystkim tego będącego daleko, ale i tego obok nas. Jak mówi Papież Franciszek: „Tak wiele jest docierających do nas obrazów, że widzimy cierpienie, ale go nie dotykamy, słyszymy płacz, ale nie pocieszamy płaczących, widzimy pragnienie, ale go nie zaspokajamy” (Rzym, 13 czerwca 2016 r.).Dlatego od ponad ćwierćwiecza Caritas w Polsce wychodzi z licznymi inicjatywami pomocy potrzebującym na różnych płaszczyznach. Pomagamy dzieciom przez Wakacyjną Akcję Caritas, Tornister Pełen Uśmiechów i Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom; ubogim poprzez zbiórki żywności Tak, pomagam! i Kromkę Chleba; niepełnosprawnym, chorym i starszym przez Jałmużnę Wielkopostną i 1%.Pomagamy także ofiarom konfliktów wojennych w uruchomionym w październiku 2016 roku programie Rodzina Rodzinie. Cieszy fakt, że spieszymy z pomocą nie tylko osobom potrzebującym w Polsce, ale i w najdalszych regionach świata, zwłaszcza ofiarom katastrof, suszy, powodzi i wojen.

 

     Posługa Caritas nie jest jednak zwykłą działalnością charytatywną. To przede wszystkim kształtowanie postawy wrażliwości na los drugiego człowieka i odpowiedź na konkretne problemy dzisiejszego świata. Musimy pamiętać, że warunkiem niesienia miłosierdzia jest osobiste doświadczenie Miłosierdzia Bożego i zgoda na Jego działanie w życiu każdego z nas. Jak pisze Papież Benedykt XVI w encyklice Caritas in veritate: „Dyspozycyjność wobec Boga otwiera na dyspozycyjność wobec braci oraz wobec życia”.

 

     Dyspozycyjność wobec Boga to inne imię nowej ewangelizacji. Celem wszystkich współcześnie podejmowanych wysiłków duszpasterskich Kościoła jest otwarcie człowieka na żywą i zbawczą miłość Boga. Bóg chce być obecny ze swoją miłością miłosierną zwłaszcza tam, gdzie ludzie pozbawieni są nie tylko doczesnych perspektyw godziwego życia, ale i wszelkich znaków obecności Boga. Dyspozycyjna obecność wobec bliźnich na marginesach współczesnego świata staje się miarą wiarygodności Kościoła, bo Chrystus utożsamił się z biednymi, ich lękiem i cierpieniem. Papież Franciszek nie tylko to głosi, ale niezwykle mocno pokazuje, zwłaszcza wobec uchodźców, bezdomnych, głodujących, ofiar handlu ludźmi i przemocy.

 

     Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci dramatem trwającej od ponad 6 lat wojny w Syrii. Wskutek tego konfliktu ponad 13 mln ludzi, w tym 6 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej. Wśród wielu inicjatyw pomocy cierpiącym jest przygotowany i realizowany przez Caritas Polska, wspomniany już program Rodzina Rodzinie, który umożliwia materialne wsparcie konkretnej syryjskiej rodziny. Dzięki zaangażowaniu pojedynczych osób a także całych rodzin, instytucji, wspólnot zakonnych i parafialnych wspieranych jest już ponad 2000 syryjskich rodzin. Każdy z nas ma wciąż możliwość włączenia się do grona pomagających. Niech to szczególne dzieło będzie naszą konkretną odpowiedzią na los rodzin, tak boleśnie dotkniętych dramatem wojny. Już teraz pragniemy podziękować wszystkim, którzy zechcą wesprzeć ofiarą zbieraną dziś do puszek w całej Polsce osoby dotknięte wojną w Syrii, szczególnie w zrujnowanym Aleppo.

 

     Dzisiaj, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, w którą przypada też Święto Patronalne Caritas, pragniemy nasze myśli i serca zwrócić do Maryi, Matki Miłosierdzia, aby wypraszała paschalną radość wszystkim zaangażowanym w dzieła charytatywne Kościoła, zwłaszcza wolontariuszom ze Szkolnych i Akademickich Kół oraz Parafialnych Zespołów Caritas a także tym, których modlitwa umacnia posługujących. Niech Maryja wspiera szlachetnych fundatorów i darczyńców, umożliwiających Caritas i wszelkim organizacjom charytatywnym codzienną misję. Niech Jej wstawiennictwo przymnaża apostołów miłosierdzia na wzór św. Brata Alberta.

 

     Wszystkim Wam, Siostry i Bracia udzielamy pasterskiego błogosławieństwa.

 

 

     Podpisali: Pasterze Kościoła w Polsce

obecni na 375. Zebraniu Plenarnym KEP

 w Warszawie, w dniu 14 marca 2017 r.

 

 

Za zgodność:

+ Artur G. Miziński

Sekretarz Generalny KEP

Życzenia Wielkanocne

Sobota, 15 Kwiecień 2017
autor: ks. Adam Pleskot
Powered by APSI © copyright 2013-24 by Parafia św. Anny w Chałupach