Serdecznie witamy na stronie internetowej Parafii p.w. św. Anny w Chałupach

Parafia pw. św. Anny w Chałupach
Odwiedziło stronę: 00552726

Historia parafii

26 czerwca 1997 roku, Metropolita Gdański J. E. Ks. Abp Tadeusz Gocłowski, dekretem z dnia 29.06.1997 r., erygował w Chałupach nową parafię p.w. Świętej Anny.

dekret erekcji parafii pod wezwaniem św. Anny w Chałupach

Kościół św. Anny w ChałupachDo 26 czerwca 1997r. Chałupy były częścią parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego w odległej o 5 km. Kuźnicy. W 1990 r., po wielu latach starań miejscowego proboszcza, Ks. Gerarda Markowskiego, uzyskano zgodę na wybudowanie w Chałupach kościoła filialnego. Zaraz po zatwierdzeniu projektu, wśród mieszkańców zawiązał się Komitet Budowy, na którego czele stanął Wicenty Konkel. Warto w tym miejscu wspomnieć, że olbrzymim zaangażowaniem w pracach przy budowie kościoła wyróżniał się Bernard Kopaszewski. 22 grudnia 1991 r., Ks. Bp Marian Przykucki, Ordynariusz Chełmiński,dokonał wmurowania kamienia węgielnego pod nową świątynię. W 1994 r. kościół, choć w surowym stanie, był już na tyle gotowy, że 3 lipca, wypoczywający w Kuźnicy Metropolita Warmiński, Ks. Abp Edmund Piszcz celebrował w nim pierwszą Mszę Świętą i wespół z Metropolitą Gdańskim, Ks. Abp Tadeuszem Gocłowskim, dokonał poświęcenia nowej świątyni.

Pierwszym proboszczem został ustanowiony Ks. Marian Świątek, dotychczasowy wikariusz parafii p.w. Św. Pawła Apostoła w Gdyni – Pogórzu.

26 lipca 1997 roku, nowo utworzona wspólnota parafialna obchodziła swój pierwszy odpust ku czci św. Anny. Uroczystościom przewodniczył Metropolita Gdański J. E. Ks. Abp Tadeusz Gocłowski. W obecności Arcypasterza Diecezji, parafianie uroczyście powitali nowego proboszcza, dziękując jednocześnie dotychczasowemu proboszczowi z macierzystej parafii w Kuźnicy – Ks. Kanonikowi Gerardowi Markowskiemu - za długoletnią pieczę duszpasterską nad mieszkańcami Chałup.

Wraz z zakończeniem sezonu nastąpiła też zmiana miejsca stołowania Ks. Proboszcza. Swoją usługę w tym zakresie zaoferowali p. Jerzy i Melania Miłosz z pensjonatu KORONA przy ul. Kaperskiej 51, a następnie p. Bogumiła i Mirosław Skierka z ul. Bosmańskiej 34. Dotychczas Ks. Proboszcz korzystał z gościnności p. Kingi i Mieczysława Kużel, którzy w sezonie prowadzili stołówkę.

ZakrystiaW pierwszym tygodniu września 1997 r. rozpoczęto prace związane z adaptacją pomieszczenia w kościele od strony południowej na tymczasowe mieszkanie dla pierwszego Proboszcza, do którego mógł wprowadzić sie już 13 października. Do dyspozycji duszpasterza przygotowano pokój (15 m2) z małą łazienką.

Robota22 czerwca 1988 r. rozpoczęto prace związane z budową domu parafialnego. Jeszcze przed sezonem udało się zalać ławy pod fundamenty. W pracach wykonywanych systemem gospodarczym, w których wzięło udział wielu mężczyzn, pomagał także ojciec Ks. Proboszcza - Józef, który odtąd przyjął na siebie cały ciężar budowy.

Robota  Robota  Robota Plebania

Jesienią 1998 r. posługę kulinarną wobec Proboszcza, a także w czasie trwania prac budowlanych - wobec ojca Proboszcza - zaoferowali p. Gertruda i Marek Konkel z ul. Kaperskiej 38. Tak też pozostało przez nastepne lata.

8.12.1998 r. w Uroczystośc Niepokalanego Poczęcia NMP, miała miejsce pierwsza wizytacja kanoniczna parafii, którą przeprowadział Ks. Bp Zygmunt Pawłowicz - biskup pomocniczy. Po śniadaniu p. Gertrudy i Marka Konkel, dostojny Gość dokonał wizytacji kościoła, budowy domu parafialnego, a następnie spotkał się z dziećmi i Gronem Pedagogicznym w miejscowej Szkole Podstawowej.

Poprzedni proboszczowie w Parafii: ks. kanonik Marian Świątek, ks. prałat Zygfryd Leżański, ks. proboszcz Jacek Tabor, ks. proboszcz Piotr Lewańczyk. Obecny proboszcz: ks. Adam Pleskot.